Akustik Ses Yalıtımı

Kullanım amacına göre dış mahallerden gelen seslerden etkilenmesi istenmeyen mahallerde uygulanan akustik yalıtım aynı zamanda izole edilen mahal içerisindeki sesi hapsederek dış mahallere ses dalgalarının iletilmesini önlemeyi amaçlar. Kullanım alanı ısı yalıtımı kadar yaygın olmaması nedeniyle fazla bilgi sahibi olunmayan bu işlemin detayları hakkında bilgi sahibi olunmadan uygulamaya geçilmesi istenilen verimin sağlanamamasına neden olacaktır.

Akustik Ses Yalıtımı Nedir?

İşitsel kullanımın ön planda tutulduğu mahallerde yaygın olarak uygulanan bu uygulama mahal içerisinde meydana gelen ses titreşimlerin çarparak ses kalitesini bozmasını önleme amaçlı yapıldığı gibi mahal içerisinden dışarıya ve mahal dışından içeriye ses girişinin engellenmesini de amaçlamaktadır. Gerçekleştirilen uygulama ile mahal içerisinde kötü ses olarak tabir edilen çınlama ve eko etkileri yok edildiği gibi dış seslerden arındırılan mahal içerisinde gerçekleştirilen tüm işitsel faaliyetler homojen olarak mahallin tüm noktalarından aynı şekilde işitilmesine yardımcı olur. Mahal içerisindeki gürültüden mahal dışı etkilenmeyerek planlanan kullanım amacı sağlanmış olur.

Akustik Yalıtım Nasıl Yapılır?

Özel yalıtım malzemeleri kullanılarak gerçekleştirilen yalıtımda duvar, tavan, zemin ve mahal içerisine giriş gerçekleştirilen kapı da dahil olmak üzere tüm yüzeyler sese karşı izole edilir. Kullanılacak malzemeler yapıştırma harcı kullanılarak montajlandığı gibi kendinden yapışkanlı malzemeler direkt olarak montaja hazır halde kullanılmaktadır. Tavan, duvar ve masa yalıtım araçlarında profillerden yardım alınarak vida dübel kullanılarak uygulanan akustik yalıtım elemanları, kullanım amaçlarına göre gerçekleştirilen üretim seçeneklerine bağlı olarak uygulama şekillerine sahiptirler.

Nerelerde Uygulanabilir?

Her ne kadar akustik yalıtım uygulamalarını işitsel amaçlı olarak kullanılan mahaller olarak kısıtlamış olsak da akustik yalıtım nerelerde uygulanabilir sorusuna geniş bir yelpazeyi içeren cevaplar verilebilmektedir. Disko, bar, hastane, konser salonu, kongre merkezi, ofis, asansör tesisat odaları, soğutma grupları ve evler akustik yalıtımın uygulama alanları içerisinde yer almaktadır.

Malzemeleri

Akustik yalıtım malzemeleri izole edilecek mahallin ihtiyacına bağlı olarak yoğunluk değerine, dekoratif görünümüne ve uygulanacak yapı elemanına göre çeşitlilik göstermektedir. Malzemeler ses sönümleyici özelliğinin yanı sıra sesi ısı enerjisine çevirme, yangına ve darbelere karşı dayanıklı olarak üretilebilmektedir. Uygulama yapılacak projenin keşfi yapıldıktan sonra malzeme seçimi yapılması uygulamanın başarısını etkileyen temel unsurların başında gelmektedir.

Uygulamalar

Zemin, duvar ve tavan gibi yapı elemanları ile kapı, pencere, bölme ve seperatör olarak gerçekleştirilen akustik yalıtım uygulamalar yaygın olarak çeşitli projelerde ve kullanılan mahallerde gerçekleştirilmektedir.

 • Parke Altı Kauçuk Şilte:

  Yaygın olarak laminant parkelerin altında görmeye alıştığımız parke altı kauçuk şilte zemin ile kaplama arasında titreşimin ve gürültünün iletilmesini önleme amacıyla kullanılmaktadır. Ses izolasyonu gerçekleştirilen mahallerin zeminlerinin izole edilmesi amacı ile kullanılabildiği gibi evlerde uygulanan parke zeminlerin altlarında kullanılarak alt katlara titreşim ve belirli frekanslar aralığındaki seslerin iletilmesini önleme amacını gerçekleştirmektedir. Rulo olarak satışa sunulan bu ürünün ölçüye göre kesilerek kolayca uygulanmaktadır.
 • Titreşim Önleyici Mantar Şilte:

  Yürüme kaynaklı sesleri mahal içerisine hapsetmesinin yanı sıra zemin üzerinde meydana gelen titreşimleri sönümleyerek alt mahallere iletmeyen titreşim önleyici mantar şilte ihtiyaca göre talep edilen kalınlıklarda üretilebilmektedir. Sönümleme özelliği nedeniyle parke zeminlerin altlarında kullanılabildiği gibi kalınlığı artırılarak çalışma esnasında titreşim oluşturulan cihazların temellerinde kullanılarak binaya titreşim uygulanmasını engellemektedir. Isı yalıtım amacına da hizmet eden bu çok yönlü malzemeyi jeneratör odası, hastane, konut, okul, hidrofor odası vb. mekanik tesisat odalarında kullanabilirsiniz.
 • Kauçuk Mantar Şilte:

  Ses ve ısı yalıtım özelliği bulunan kauçuk mantar şilte zemin ve çatıda kullanılabildiği gibi duvarlarda da kullanılabilmektedir. İzolasyon özelliğinin yanında titreşim sönümleme özelliğe sahip olması nedeniyle makine temellerinde yaygın olarak kullanılan bu malzeme türü rulo halinde üretilmekte olup uygulama sırasında ölçülerine göre kesilerek serilmektedir.
 • Ses Kesici Ağır Bariyer:

  Yüksek yoğunluklu olarak imal edilen ses kesici ağır bariyer malzemeler gürültü ve titreşimi önleme konusunda kesin sonuçlar vermektedir. Duvarlarda ve ses yalıtım kapılarında yaygın olarak kullanılan bu bariyerler kaliteli bir ses yalıtımı malzemesidir.
 • Kauçuk Taban Halı:

  Üzerinde oluşan titreşimleri zemine iletmeden sönümleme özelliğine sahip olan kauçuk taban halı ayrıca alt ve üst kat arasında ses geçişine de müsaade etmeyerek iyi bir zemin ses yalıtımı malzemesi olarak kullanılabilmektedir. Kolay yıkanabilme özelliğinin yanında mantar ve küf oluşumuna izin vermeyen yapısı nedeniyle içerisinde uzun süreli vakit geçirilen ofis, konut, sinema salonu gibi yoğun yaya trafiğine maruz kalan zeminlerde kullanılabilmektedir.
 • Ses Geçirmez Akustik Kapı:

  Mahallerin akustik izolasyonu gerçekleştirilirken mahallerde ses geçiren malzemelerden imal edilen kapılar yerine ses geçirmez akustik kapı kullanımı tercih edilerek tüm mahallin akustik yalıtım işlemi kusursuzca sonuçlandırılır. İçerisinde ses kesici şilteler kullanılarak üretilen kapılar mükemmel sonuçlar alınmasına yardımcı olmaktadır.
 • Akustik Kabin:

  Mahal içerisinde gerçekleştirilen işitsel faaliyetlerin dışarıyı rahatsız etmemesi ve dışarıdan gelecek en küçük ses titreşiminin içeriden işitilmemesi için tasarlanan akustik kabin ürünleri, istenilen ebatlarda üretilebilmekte olup rahatsız edilmeden faaliyetlerinizi gerçekleştirmeniz için dizayn edilmiş sessiz kabinledir.
 • Ses Emici Akustik Kumaş:

  Kullanıldıkları mekanlarda eko ve yankılanma problemlerini çözmesinin yanı sıra farklı renk alternatiflerine göre üretilerek dekoratif görünüm sahibi ses emici akustik kumaş çeşitleri izolasyon malzemeleri ile birlikte kullanılmalarının yanı sıra duvarlarda, tavanlarda, bölme paravanlarda ve masa seperatörlerinde tek başlarına uygulanabilmektedir.
 • Soundtex Keçe Kumaş:

  Isıtılarak kendinden yapışkanlık özelliği aktif edilen Soundtex keçe kumaş türleri, delikli derzli ahşap akustik panellerin arkasına uygulanabilmektedir. Yansıyan sesleri mahalden uzaklaştıran bu malzemeler ile mekan akustikleri kusursuz hale getirilmektedir.
 • Ses Yalıtım Bandı:

  Alçıpan olarak adlandırılan bölme duvar elemanlarının montajından önce galvaniz profillerde kullanılan ses yalıtım bandı, bölme duvarın ses yalıtım özelliğini artırmaktadır. Uygulaması oldukça basit olup bantlar kendiliğinden yapışkanlı olarak imal edilmektedir.
 • Evde, Arabada Ses Yalıtımı:

  Günlük hayatta konaklama ve ulaşım ihtiyaçlarımızı giderdiğimiz alanlarda sesten uzaklaşmak için evde, arabada ses yalıtımı yapılması pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Evlerde duvarlara, tavanlara ve zeminlere uygulanan ses yalıtım malzemeleri yardımıyla komşularınızın gürültüsünden etkilenmediğiniz gibi komşularınızı da sizin gürültünüz rahatsız etmeyecektir. Araçlarınızda motor sesinden rahatsız olmamak için döşeme ve motor kaputuna yapılan uygulamalar başarılı sonuçlar vermektedir.
 • Ses Yalıtım Bariyeri:

  Akustik süngerler ile kullanımı yaygın olan ses yalıtım bariyeri malzemeler yoğun seslerin kesilmesinde yüksek başarı sağlamaktadır. Duvar, tavan, zemin ve çatı gibi yaygın kullanım alanına sahip olan bu malzemeler rulo olarak üretilmektedir. Aplikasyonunu gerçekleştirdikten sonra ölçülerine göre keserek zemine ise yayarak, yer çekimi etkisinde kalan bölgelerde ise sabitlemek koşulu ile uygulanabilmektedir.
 • Zemin Ses Yalıtımı:

  Bulunduğunuz mahallin altında yer alan mahallerdeki gürültülerin size ulaşmasını engelleyen zemin ses yalıtımı, bulunduğunuz mahalde oluşan titreşim ve gürültünün alt katlara ulaşmasını engellemektedir. Parke altına uygulanan malzeme seçenekleri ile çeşitli alternatiflerle uygulanmaktadır.
 • Tavan Ses Yalıtımı:

  Üst katların gürültüsünden uzaklaşmanın yanı sıra sizin gürültünüzün üst katları rahatsız etmesini önlemek amacıyla gerçekleştirilen tavan ses yalıtımı için direk duvara uygulanan malzemelerin yanı sıra asma tavanlarla uyumlu malzeme seçenekleri de bulunmaktadır.
 • Ses Yalıtımı Süngeri:

  Duvar ve tavanlarda kullanıma uygun olarak üretilen ses yalıtım süngeri yapıştırıcı yardımı ile uygulandığı gibi kendinden yapışkanlı olarak imal edilerek yapıştırıcı ihtiyacını ortadan kaldırabilmektedir. Projeye bağlı olarak yangına dayanımlı olarak da üretilebilen bu yalıtım malzemesi yaygın bir kullanım alanına sahip olup farklı yüzey şekilleri ve renkleri ile dekoratif görünümler elde edilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Duvar Ses Yalıtımı:

  Hacim akustik yalıtımlarında en çok emek harcanan bölüm duvar ses yalıtımı yapılmasıdır. Farklı pek çok malzeme seçeneği kullanılarak yapılan bu yalıtım türü ile evlerinizde yan komşunuzun gürültüsüne karşı kendinizi muhafaza edebilir, projelerde yer alan mahalleri gürültüye karşı koruyabilirsiniz.
 • Akustik Yalıtım:

  Çeşitli nedenlerle mahallerin gürültüye karşı izolesi amacıyla uygulanan akustik yalıtım, yapı elemanlarının gürültü geçirimini önleme açısından yetersizliği nedeniyle evlerde de uygulanabilmektedir. İhtiyaçlarınızı detaylı keşiflerle belirledikten sonra ihtiyacınıza karşılık verecek malzemeler kullanılarak mükemmel sonuçlar alabilirsiniz.

Akustik Yalıtım Fiyatları

Akustik yalıtım ihtiyaçlarınız için en kaliteli ürünleri temin etmenize rağmen düşük akustik yalıtım fiyatları için firmamızla iletişime geçmeniz yeterlidir. Her malzeme türünün fiyatı farklı olup projelerinizi tarafımıza iletmeniz halinde sizin için keşif çalışması yaparak izolasyon işlemlerinizi en uygun maliyetlerle gerçekleştirebilmenizi sağlarız. Dekoratif istekleriniz ön planda olsa dahi piyasanın altında maliyetlere sahip olmak için firmamızı tercih edebilirsiniz.