Akustik Sünger

Akustik Sünger Nedir ?

Mekânların ses yalıtımlarında, ses problemlerinin giderilmesinde, yankı sorunlarının çözümlerinde ve ortamdan alınan akustik performansın en üst düzeye çıkarılabilmesi için kullanılan malzemelerden biri de akustik süngerlerdir. Akustik süngerler yanmaz oldukları gibi dekoratif anlamda da mekânlarda farkındalık yaratabilecek önemli elemanlardır. Akustik sünger genel anlamda siyah renkli, 4 farklı profilde 200 cm ya da 100x100 olarak üretilirken, uzun ömürlü ve uygulamaları da oldukça kolaydır. Akustik sünger üretimleri 1 cm’den başlayarak 7 cm kalınlığa kadar çıkabilirken yoğunluklarının da 90 dns, 70 dns ve 50 dns  oldukları da belirtilmelidir.

Akustik Sünger Çeşitleri

  • Yumurta sünger
  • Yanmaz akustik sünger
  • Piramit sünger
  • Düz akustik sünger
  • Renkli sünger
  • Yapışkanlı sünger
  • Bariyerli sünger
  • Tüm sünger çeşitleri akla gelmektedir.

Mekânlardaki akustik sorunların çözümlerinde kullanılan akustik süngerler ses problemlerinin çözülmesi yanında dekoratif anlamda da mekânların görüntülerine önemli katkılar sağlamaktadır. Genel anlamda çift taraflı bantlarla uygulanan akustik süngerler arasında yumurta sünger akustik izolasyon uygulamalarında oldukça sık tercih edilen kendinden yapışkanlı ve destekli düz olarak iki farklı şekli vardır. Yumurta süngerler köpük biçiminde ve levha şeklinde üretilmelerinin yanında yanmaz malzemeden üretilmektedir. Yumurta sünger ismini yüzey yapısından dolayı almaktayken ayrıca yumurta formlarına dönüştürülen akustik süngerlerin akustik performanslarının da daha iyi olduğu söylenebilir. Yumurta sünger ve köpük şekli yüksek seviyede önemli bir ses emicidir. Yumurta süngerler reçine bazlı silosyon yapıştırıcı vasıtasıyla uygulanmakta, nem aldığında da ağır metal içermediği için küflenmeyen bir yapısı da vardır. Stüdyolar, kütüphaneler, toplantı salonları, yumurta süngerleri uygulanan başlıca mekanlardır.

Yanmaz akustik sünger

Bir sünger çeşidi olmaktan ziyade akustik süngerlerin genel bir özelliği olarak bahsedilebilir. Yanmaz akustik süngerler projelendirildikleri ortamlar için en iyi ses akustiğini sağlarken aynı zamanda da dekoratif özellikleriyle de ön plana çıkarlar. Bu dekoratif özelliklerinin yanında yanmaz akustik süngerler yanmaya karşı da dayanıklı yapılarıyla süresiz olarak kullanılma fırsatı da yaratmaktadırlar. Yanmaz akustik süngerler  50-60-70 dns yoğunluklara kadar çıkabilirken, zehirli gaz içermez ve alev geciktirici olan yanmaz akustik süngerler genellikle 100x100 ebatlarında üretilmektedir. Ses yutum özellikleri bakımından mükemmel olarak adlandırılan yanmaz akustik süngerler çok yüksek hava hızlarında dahi aşınmazken, hava içerisinde yayılma durumları da bulunmamaktadır.

Piramit sünger

Yapıların ses yalıtımları sırasında kullanılabilen farklı tercihlerden biridir. Piramit süngerler ses yalıtımları konusunda oldukça önemli etkiler sağlarken, piramit süngerler uygulama bakımından da oldukça pratiklerdir. Piramit sünger uygulamalarında uygulama yapılacak alanda kullanılan piramit sünger malzemelerinin ses yalıtım ve akustik anlamında farkındalık yaratabilmesi kesin olmakla beraber kaliteli bir malzeme ve kaliteli uygulamalarda istenilen başarı şansı yüzde yüz oranında gerçekleşebilmektedir. Akustik piramit süngerler de genellikle 100x100 cm ölçülerinde üretilirken 2 cm’den başlayan kalınlıkları 6 cm’ye kadar çıkabilmektedir. Özellikle müzik sektöründe çok fazla kullanılan piramit süngerler akustik bir köpük olarak da adlandırmalarının yanında hem yüksek hem de alçak frekanslar için oldukça uygun yalıtım sağlamaları bakımından da çok önemlidir. İsteğe bağlı olarak yanmazlık özelliği bulunan akustik piramit süngerler de bulunmaktadır.

Düz akustik sünger

Akustik düz ses yalıtım süngeri olarak da adlandırılırken, poliüretan maddesinden imal edilen akustik sünger çeşitlerinden biri olarak ifade edilmektedir. Düz yüzeyli olan düz akustik süngerler bunun yanında siyah renklidir. Piramit süngerler gibi yanmazlık özellikleri isteğe bağlı olmazken, tamamında yanmazlık özelliği bulunmaktadır. Özellikle ses yalıtımlarının yapılmak zorunda olduğu ve ses şikayetlerinin oluğu mekanlarda kullanılan düz akustik süngerler içerideki seslerin dışarıya, dışarıdaki seslerin de içeriye geçişini engelleyici bir yapıya sahiptir. Kalite belgesine sahip düz akustik süngerler ayrıca ağır kurşun ses bariyerleriyle birlikte de kullanılarak yüksek ses yalıtımı sağlamaktadırlar. Bu ses yalıtımlarının belki de en önemli özelliği yankılanma ve ekolanma gibi ses problemlerinin önüne tam olarak geçebilmesidir.

Renkli sünger

Adı üstünde rengarenk süngerler kullanılarak yapılan ses yalıtım malzemelerinin bir çeşididir. Piramit, yumurta, zigzag, düz, labirent ve özel (special) sünger çeşitlerinden oluşan renkli süngerler, akustik süngerlerin üzeri flok kaplama yapılarak elde edilen bir çeşididir. Aynı zamanda zengin bir renk çeşitliliğine sahip olan renkli süngerler mekânın özelliği ve yapısına göre de isteğe özel tasarımlar yapılmasına da olanak sağlamaktadır. 50x50, 50x100, 50x125 cm ölçüleri en sık rastlanan renkli sünger ölçüleridir. Renkli süngerlerin fiyatları kullanılan malzemeye göre değişkenlik gösterirken daha çok ses yutucu ve ses söndürücü özelliklerinden dolayı tercih edilmektedir. Farklı ses izolasyon malzemeleriyle birlikte de kullanılabilir. Böylelikle ses akustiği sağlanırken, aynı zamanda ses izolasyonu da sağlanmış olmaktadır. Gayet esnek bir malzemedir. Uygulanan ortama yapışkan sürülerek ve ardından yapışkanın üstüne sünger uygulaması yapılarak uygulanmaktadır.

Yapışkanlı sünger

Stüdyolarda, duvar ve tavanlarda, jeneratör odalarında, restoran ve kafe gibi mekânların akustik ses düzenlemelerinin yapılması için kullanılır. Sinema salonları için de çok önemli olan yapışkanlı süngerler arasında  kendinden yapışkanlı modellerinin yapıştırma işlemleri daha kolay yapıldığından daha kullanışlı olduklarından söz edilebilir. Yapışkanlı akustik süngerlerin kullanımları oldukça kolaydır. Tavan veya yan duvarlarda kullanılan yapışkanlı süngerlerin yüzeylerinde bulunan açık hücreler sesleri hapseden ses emici özellikleri gayet kuvvetli ürünler olmalarının yanında yanmaz özellikte olan yapışkanlı sünger modelleri de vardır. Kısaca bariyerli sünger de denilen bariyerli akustik süngerler üst yüzeylerinde yumurta, piramit ve akustik labirent tarzı formlarda üretilen ses emici maddeler barındıran; alt yüzeylerinde de rebonded süngerpan ve düz yanmaz akustik köpük barındırmakla birlikte bu iki süngerin arasında da ağır kauçuk ses yalıtım bariyeri olan ses yalıtım sünger çeşididir. Akustik süngerler tek başlarına başlı başına bir ses yalıtım maddesi olarak kullanılamazken, etkili ve yüksek performans sergilemeleri için süngerlerle birlikte ağır ses yalıtım bariyerlerinin de kullanılması tavsiye edilir. Özellikle yüksek sesli ortamlarda süngerlerle birlikte Epdm bariyerlerinin de kullanılması önemli kazanımlar sağlayacaktır.

Akustik Sünger Fiyatları

Mekânlarda oluşan ses ve ses geçişlerinin önlenmesi amacıyla önemli ses yalıtım malzemelerinden biri olan akustik süngerler kaliteli yapılarının yanında oldukça uygun fiyatlarıyla da ön plana çıkmaktadır. Özellikle çok gürültülü ortamlarda akustik süngerler başlı başına bir yalıtım malzemesi olarak kullanılmasa da diğer yalıtım malzemelerine ek olarak kullanılsa bile fiyat bakımından uygulama yapanlar için sorun teşkil etmez. Akustik sünger fiyatları haricinde kullanılan malzemelerin niteliği, kalitesi ve yapılan uygulamaların ne denli iyi yapıldığı projenin en iyi şekilde gerçekleştirilmesiyle doğru orantılı olacaktır. Bu nedenle özellikle akustik yalıtım malzeme seçiminde uzmanlardan görüş ve destek alınması gerekirken aynı zamanda yapılan uygulamaların da uzman kişiler tarafından yapılması önemlidir. Ses yalıtımı yapılacak mekânın önceden keşfi, buna uygun planlama yapılması, malzeme seçimi, kullanılacak malzemelerin kalitesi, uygulamayı yapacak kişi ve kurumların nitelikleri ses yalıtım işlemlerinin en iyi şekilde yapılmasına olanak sağlayacaktır. Akustik süngerlerle alakalı her geçen gün gelişen ses yalıtım teknolojisinin de yardımıyla yakın gelecekte akustik sünger model ve fiyatlarında da önemli gelişmeler beklenmektedir.
akustik panel akustik panel wordpress uzmanı akustik panel